ZÁSNUBNÍ PRSTEN

 

Žádost o ruku, zásnuby… zkrátka způsob, jak požádat ženu o ruku, je ve vztahu dvou lidí důležitý mezník. Samozřejmě, nikde není psáno, že o ruku nemůže požádat i žena muže, ale přece jenom i přes veškerou tu emancipaci kolem nás, řekněte, holky, nebyl ve Vašich představám tím, nabízí společnou budoucnost, vždycky chlap? :-) Zasnoubení by mělo trvat půl roku až rok, aby v dohledné době vyvrcholilo svatbou.

Výběr a cena prstýnku

Jako první krok je výběr zásnubního prstenu – ten by měl mít buď jeden velký bílý kámen, nebo může být více zdobený – nicméně vždy by měl být jeden kámen dominantní. Výběru prstenu věnujte zvláštní pozornost, vždyť kolik takových prstenů za život koupíte? Důležitá je také cena – ta by měla být úměrná příjmům a jedinečnosti této události. Vodítkem pro určení ceny prstenu může být partnerův měsíční příjem, nicméně je samozřejmě na zvážení obou snoubenců (a především partnera), kolik si může dovolit dát za zásnubní prsten. Jeho nákup by pochopitelně neměl být na úkor rozpočtu určeného přímo pro svatbu. Podmínkou je, aby byl ze zlata. Muž by při výběru měl myslet na to, že žena se snubním prstenem chlubit svým kamarádkám a bude ho nosit každý den, je to symbol jeho lásky a jeho vztahu k budoucí manželce.

Cena u diamantového prstenu se určuje podle váhy kamene. Obecně se dá říci, že za každou desetinu karátu (0,1 ct) se platí zhruba 10 tisíc korun, pochopitelně záleží na kvalitě kamene a výrobci. Pokud nemáte peněz nazbyt, místo prstenu s maličkým, téměř neviditelným diamantem pořiďte vaší lásce zlatý prsten s velkým kvalitním zirkonem v ceně několika tisíc korun. Šperk kupujte vždy pouze u prověřeného obchodníka, v případě nákupu diamantu si vyžádejte certifikát ke kameni zasazenému ve vámi zvoleném prstenu.

Pokud si nejste jistí, jaký prsten by se partnerce líbil, není nic jednoduššího než se při procházce městem zastavit u klenotnictví a předstírat, že si prohlížíte třeba hodinky a jen tak mimochodem ukažte na nějaký prsten s tím, že vás zaujal, a uvidíte, jak vaše drahá polovička zareaguje. Poradit se můžete s její kamarádkou, sestrou nebo maminkou.

Jak tajně vybrat tu správnou velikost zásnubního prstenu?

Způsobů je hned několik, nejlépe ale fungují dva. Začneme tím nejjednodušším. Pokud má Vaše láska prstýnků více a dokonce některý z těch, které střídá, nosí na levém prsteníčku, zkuste si ho na den vypůjčit, zaskočit si do klenotnictví a ověřit jeho velikost.

O něco méně nebezpečný je způsob, kterému osobně říkám „kreslící.“ Zkuste si TAJNĚ, třeba ve chvíli, kdy Vaše polovička spí nebo když se sprchuje, sportuje… na okamžik vypůjčit její prstýnek a obkreslit jej jak po i vnějším, tak pro jistotou i po vnitřním obvodu. V klenotnictví pak jen už přiložíte vzorové prstýnky a tak zjistíte velikost.

Kam navléci zásnubní prsten a  na jakém prstu se má nosit?

Možná Vám tato otázka překvapí, ale v poslední době se mě na ni ptá stále více ženichů, proto jsem se rozhodla přinést Vám odpověď černým na bílém.

Při žádosti o ruku se prstýnek tradičně navléká na levý prsteníček (prý proto, že středověcí alchymisté věřili, že levým prsteníčkem prochází žíla, která vede přímo k srdci), kde se pak i nosí. Je jen a jen na budoucí nevěstě, zda si ve svatební den zásnubní prstýnek přemístí na pravou ruku, aby levou uvolnila snubnímu prstenu nebo jej nechá tam, kde je a snubní prsten k němu pak jednoduše připojí. Fotografové ale mají raději možnost číslo jedna.

Každopádně Vám, milí budoucí ženichové, přeji hodně štěstí při čekání na odpověď a jak už bývá mým zvykem, také hodně štěstí do manželství!

RHODIUM

Rhodium má značku Rh, latinsky Rhodium. Jedná se o chemicky velmi odolný prvek, který se rozpouští v lučavce královské nebo za vysokého tlaku v koncentrované kyselině chlorovodíkové za přítomnosti chloristanu sodného.

Rhodium je známé svým vysokým leskem, proto se často používá jako povrchová úprava stříbra nebo bílého zlata. Tato vrstva stříbro chrání a dodává mu větší odolnost a lesk. Dalším důvodem použití rhodia na šperky je jeho antibakteriání a antioxidační ochrana šperku, která brání před oxidací – černáním. Povrchová úprava rhodium výrazně zlepší životnost i vzhled všech kovů, na které se použilo. Životnost je závislá na různých faktorech, proto se může lišit. Především záleží na zacházení, tělesné chemii, vrstvě a kvalitě rhodiování.

Použitím rhodia u šperků se dosáhne čisté barvy, která je charakteristická pro platinové kovy.

 

Zirkon jako umělý diamant - výhody a nevýhody

Co jsou syntetické kameny?

Umělé kameny jsou oproti přírodním výrazně levnější a mohou nabídnout různá barevná provedení. V současné době jsou výrobci syntetických kamenů natolik technologicky daleko, že že je velmi obtížné rozeznat rozdíl.

Syntetické kameny jsou v podstatě stejné chemické sloučeniny, jen veškeré procesy, které se dějí v přírodě, se uskutečňují v laboratoři. Kameny vzniklé umě jsou na rozdíl od přírodních naprosto dokonalé. Neobsahují nedostatky, rýhy, výběžky ani praskliny a inkluze.

Kubický zirkon

Důvodem vzniku kubické zirkonie bylo vytvořit dokonalou alternativu místo pravého diamantu. A povedlo se. jedná se o nejlepší volbu při náhradě diamantu. Je dostupná v různých barevných provedení a její cena je oproti pravému kameni mizivá.

Zirkon se stal ideálním kamenem do šperkařství díky své tvrdosti, které se blíží tvrdosti rubínu nebo safíru. Díky svým optickým vlastnostem se velmi přibližuje pravému diamantu.

Z chemického hlediska

Kubický zirkon, Cubic Zirconia, má značku CZ a jedná se kubickou krystalickou formu oxidu zirkoničitého (ZrO2). Suroviny vzniká v laboratorních podmínkách při teplotě 2750 °C. Poté se surový krystal mechanicky brousí do požadované podoby a tvaru. Jeho tvrdost dosahuje 8,5 v Mohsově stupnici a index lomu světla je 1,93 - 1,98. V porovnání s diamantem jsou čísla pro tvrdost 10 Mohsově stupnici a index lomu je 2,42.

Ať to má jiskru

Index lomu vypovídá o způsobu šíření světla při jeho průchodu kamenem. Čím je číslo větším, tím je kámen jiskrnější. Diamant má krásnější hru barev a více jiskří. Rozdíl mezi diamantem a zirkonem je patrný až v případě, že je diamantů více pohromadě nebo se jedná o diamant větší. Pokud by byl porovnán jeden malý diamant a malý zirkon rozdíl v jiskrnosti poznat není.

Tvrdost

V čem nemůže zirkon diamantu konkurovat je tvrdost. Ačkoliv jsou čísla tvrdosti podobná - zirkon 8,5 a diamant 10, jedná se výrazný rozdíl. Diamant je nejtvrdší nerost na Zemi, je tak nezničitelný, nic ho nemůže poškrábat, rozlomit nebo jinak znehodnotit. Oproti tomu zirkon je měkčí a tudíž je možné ho po čase "ošoupat" a s nošením ztrácí třpyt.

Přírodní zirkon

Přírodní zirkon je šperkaři často opomíjen a lidmi zaměňován s kubickou zirkonií. Je to velká škoda. Přírodní zirkon dosahuje vysokého lesku, nádherných barev a obstojnou tvrdostí. Zirkon je poměrně křehký a tak s časem je možné zaznamenat opotřebení hran.

Přírodní bezbarvý zirkon se nejčastěji brousí briliantovým brusem a při správně orientaci kamene při broušení je možné zlepšit brilanci kamene. Zirkon má výrazný dvojlom světla a čím je kámen hlubší, tím je tento efekt výraznější.

 

SNUBNÍ PRSTENY

Zlatý snubní prsten je nejosobitější ze všech šperků a doplňků. Když se má stát vaší každodenní součástí, musí vyjadřovat vaše charisma, odrážet váš vkus a vaši jedinečnost. V snubních prstenech se design esenciálně proplétá s podstatou vašeho vztahu a je jeho symbolickým vyjádřením. Umíme a chceme vám naslouchat, proto společně najdeme zlatý šperk, který dokonale vyjádří vaše pocity.

 

Ozdopte své snubní prstínky rytinou.

Už spoustu let je zvykem snoubenců, že prsteny, které si při svatebním obřadu navléknou na prsteníčky, nechají na vnitřní straně ozdobit rytinou a dají jim tak jedinečný osobitý styl. V jakých cenových relacích se rytí pohybuje? A co si vlastně nechat do prstenu vyrýt?

Fantazii se meze rozhodně nekladou, i když je několik standardů, které se jako rytina objevují na snubních prstenech nejčastěji. Zpravidla to bývá datum svatby a jméno protějšku, tedy u ženicha jméno nevěsty a u ní zase naopak. Často se ryjí také pouze monogramy snoubenců s datem jejich svatby. Výjimkou však nejsou ani přezdívky partnerů, krátká tajná sdělení, kterým rozumí právě pouze partneři, datum prvního setkání nebo polibku či krátká láskyplná vyznání. Pokud dáváte přednost spíše obraznému vyjádření než slovům, vsaďte na některý z grafických motivů. Tady ovšem pozor, složitější obrazce by mohly být hůře rozeznatelné – vybírejte proto spíše jednodušší motivy jako jsou například srdce či jednoduché znamení zvěrokruhu.

U nás máte vnitřní rytiny zdarma a na víc si můžete vybrat druh písma.

Při výběru dlouhého motta, které povede téměř po celém obvodu prstenu, musíte do budoucna počítat s jeho možným znehodnocením v případě změny velikosti prstenu. Ne každý prsten se však pro aplikaci rytiny hodí, např. do prstenů, které jsou po celém obvodu osázeny kameny.

Šířka prstenů naopak nehraje moc velkou roli. Jsme schopni provést krásně čitelné rytiny i do prstenů o šířce 3 mm.

 

PÉČE O ŠPERK

 

Doporučená péče o šperky


Šperky si při správné péči uchovávají svou krásu po dlouhou dobu. Výrobky z drahých kovů jsou však poměrně měkké a snadno se mohou poškrábat, proto se s nimi musí zacházet velmi opatrně, aby si zachovaly svůj lesk a nepoškozený povrch. Zlato je "tvrdá měna, ale měkký kov“. Pro udržení krásy svého zlatého šperku a zabránění jeho chemického nebo mechanického poškozování se můžete držet následujících zásad:

  • Šperky se nasazují nakonec - po dokončení make-upu, po aplikaci parfému, laku na vlasy atp.

  • Šperky se nevystavují působení chemických látek (včetně čistících prostředků)

  • Šperky je před mechanickým poškozením vhodné uchovávat odděleně v měkké textílii, čímž se zabrání vzájemnému poškození jinými šperky (šperky z vícekarátového zlata jsou měkčí než jiné zlaté šperky atp.)

  • Šperky by se měly nosit pokud možno samostatně, čímž vyniká nejen jejich individuální krása, ale nedochází k vzájemnému poškození (není vhodné nosit současně náhrdelník perlový a kovový! )

  • Ve výjimečných případech může dojít k "černání zlata", což je jev, který může být způsoben mnoha faktory. Nejčastěším důvodem černání zlata je užívání specifických léků.


Následující zásady platí pro péči o perly a jejich udržování v perfektním stavu:

  • Perly nesmí být vystaveny vysokým teplotám - horké sprchy nebo páry (zejména šperky s perlami by se měly před koupáním sundat)

  • Perly není vhodné dlouhodobě uchovávat za oknem na přímém slunci

  • Perly by měly „dýchat“ - nedávejte je do hermeticky uzavřené šperkovnice

  • Po použití šperku je vhodné perly otřít lehce navlhčeným jemným hadříkem

  • Perly je možné příležitosně opláchnout velmi slabým roztokem z vlažné vody a jemného mýdla